Kolor ma znaczenie

Dobierając kolory do naszych wnetrz najczesciej kierujemy się intuicja. Wybieramy te kolory, które po prostu lubimy i chcemy miec. Mysle ze nasze preferencje są bardzo wazne, bo tworzac wlasna przestrzen chcemy się w niej czuc komfortowo. Nie powinnismy jednak zapominac iz kolory maja ogromny wpływ na nas i na nasze samopoczucie. Nieumiejetnie skomponowane lub zle wykorzystane we wnetrzu mogą niekorzystnie wplywac  na ostateczny wygląd  pomieszczenia i nasz nastroj.

Pewnie slyszeliscie  o nauce zwanej PSYCHOLOGIA KOLORÓW.

Naukowcy zaobserwowali iż pewne kolory dzialaja na nas pobudzajaco inne mogą nas wyciszyc,  jeszcze inne rozweselic.  Za pomoca kolorów można także tworzyc iluzje optyczne dzieki ktorym wnetrza można poszerzać,skracac wydluzac itd. Dlatego zanim „pokolorujesz swoj świat” warto zadac sobie kilka pytan

 

  1. Ile czasu zamierzasz spedzac w danym pomieszczeniu, o jakiej porze dnia, jaka funkcje ma to pomieszcenie spelniac i kto ma z niego korzystac oraz jaki nastroj chcialbys aby tam panował?
  2. Jak przemieszcza się oswietlenie sloneczne w ciagu dnia, na która strone swiata skierowane są  okna. ?W pomieszczeniach dobrze doswietlonych i jasnych  każdy kolor wygląda dobrze, w ciemnych należy unikac zimnych odcieni  takich  barw jak np. niebieski, zielony, czy fioletowy.
  3. Jak duze jest pomieszczenie? Jasne kolory optycznie „powiekszaja”, ciemniejsze i cieplejsze pomniejszaja i dodaja przytulnosci

magnat-psychologia-koloru.jpg

Nalezy takze wziac pod uwage  że nie wpływa na nas jeden kolor lecz zestawienia kilku barw, które to wywołują  poszczególne stany emocjonalne.

Jeżeli nie czujesz się pewnie w kompowaniu ze soba kolorow mozesz skorzystac z kola barw. Bezpieczne jest zestawianie ze soba kolorów lezacych naprzeciwko siebie lub ze soba sasiadujacych.

 

barwy kolo.jpg

Pamietaj jednak o proporcjach.  W przypadku kolorystyki wnętrza zaleca się  zachowanie nastepujacych proporcji 70/20/10.

– 70 %  neutralny odcień bazowy,
– 20%  odcień uzupełniający,
– 10% odcień kontrastowy dla całości